Dziesiątki roślin – nie tylko konopie – zawierają związki, które oddziałują z układem endokannabinoidowym

Ludzki system endokannabinoidowy ( ECS ) jest tak nazwany, ponieważ reaguje na związki konopi . Ale konopie nie są jedynym regulatorem – istnieje mnóstwo cząsteczek pochodzących z roślin, a nawet organizmów jednokomórkowych, które oddziałują z ECS .

Włoscy i szwedzcy naukowcy opublikowali w Planta przegląd z 2019 r. Opisujący rośliny „kannabimimetyczne”. Rośliny te nie są podróbkami konopi, ale wytwarzają interesujące substancje chemiczne, które oddziałują z ECS.

Autorzy omawiają dziesiątki gatunków roślin wytwarzających łącznie około 50 cząsteczek związanych z kannabinoidami . Wiele z tych ziół jest stosowanych od wieków jako tradycyjne leki, a ich działanie medyczne jest zgodne z naszym nowoczesnym rozumieniem podstawowej roli ECS w wielu chorobach. Niektóre rośliny wytwarzają nawet ludzkie endokannabinoidy anandamid i 2- AG , chociaż nie ma znanej rośliny z receptorami kannabinoidowymi.

Kwercetyna, występująca w nagietkach i wielu roślinach owocujących, może zwiększyć ekspresję receptorów kannabinoidowych CB1 . Została przebadana jako pokarmowy składnik odżywczy chroniący przed zaburzeniami sercowo-naczyniowymi i metabolicznymi. Resveratrol – przeciwutleniacz występujący w czerwonych winogronach, orzeszkach ziemnych i innych gatunkach roślin – również oddziałuje z receptorami CB1. Ale jego efekt wcale nie jest jasny.

Jedno z badań wykazało, że Resveratrol zwiększa ekspresję receptorów CB1 i CB2 na powierzchni komórki. Inne sugerowało, że Resveratrol podnosi poziom endokannabinoidów, co zwiększa aktywację CB1 , powodując działanie neuroprotekcyjne. We wcześniejszym raporcie z 2009r. stwierdzono, że Resveratrol hamuje CB1 z dużym powinowactwem, ale autorzy wycofali ten artykuł, gdy ich badania kontrolne nie miały identycznego wyniku.

ZWIĄZKI PODOBNE DO FITOKANNABINOIDÓW

CBG wykryto w kwiatku helichrysum umbraculigerum

 • Perrotetetinen, pochodzący z niektórych mchów i gatunków wątrobowców aktywuje receptory CB1 i CB2 .
 • Kilka analogów kanabidiolu ( CBD) jest wytwarzanych przez rośliny strączkowe z rodziny bobowatych ale ich aktywność kannabinoidowa nie jest znana.
 • Cannabigerol ( CBG ) może być produkowany przez Helichrysum umbraculigerum. Jest to jedyny znany przykład jednej z „klasycznych” fitokannabinoidów wytwarzanych przez inną roślinę.
 • Substancje chemiczne, takie jak kwas kanabichromowy ( CBCA ), są wytwarzane przez rododendron i niektóre gatunki grzybów.

WZMACNIACZE ENDOKANNABINOIDOWE

Receptory kannabinoidowe są kluczowym składnikiem układu endokanabinoidowego, który wykorzystuje również enzymy metaboliczne i transportery (białka wiążące kwasy tłuszczowe) do regulacji poziomów endokannabinoidów. Wiele związków roślinnych celuje w te białka, aby wpływać na ECS .

 • Aloe vera, soja i wiele innych roślin wytwarza kemferol, który blokuje i opóźnia rozkład anandamidu.
 • Soja, lucerna, orzeszki ziemne i inne rośliny syntetyzują biochaninę A, która może również blokować rozkład anandamidu.
 • Euphol lub tirucalli Euphorbia, blokuje rozkład kannabinoidu 2- AG w organizmie przez lipazę monoacyloglicerolową. Jego ekstrakty są stosowane w leczeniu bólu.
 • Dwa terpeny, α- i β-amyryna, zapobiegają rozpadowi 2- AG i wykazują korzystne działanie w modelu zapalenia trzustki. Amyryny występują w gatunkach figowca, eukaliptusa, szarańczy i innych gatunków.

AGONIŚCI CB2

CB2 jest receptorem kanabinoidowym , którego zadaniem jest zapobieganie uszkodzeniom zapalnym. Aktywacja CB2 może łagodzić powszechne choroby przewlekłego zapalenia, takie jak otyłość, neurodegeneracja i zaburzenia autoimmunologiczne.

 • Celastrol aktywuje receptor CB2 , powodując działanie przeciwzapalne, które może wyjaśniać, dlaczego jest on stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej w leczeniu zapalenia stawów, miażdżycy i tocznia.
 • Kwasy tłuszczowe pochodzące z Echinacei aktywują CB2 i powiązane receptory przeciwzapalne.
 • Kora magnolii zawiera dwa polifenole – honokiol i magnolol – które słabo aktywują receptor CB2 .

PODWÓJNE LIGANDY RECEPTORA KANNABINOIDOWEGO

Niektóre kannabinoidy nie wiążą się z jednym receptorem, ale mają powinowactwo zarówno do CB1, jak i CB2 . Zarówno THC, jak i 2- AG wykazują znaczącą aktywność w tej parze receptorów. Podobnie jak niektóre związki roślinne.

 • Większość kolorowych jagód zawiera cyjanidynę, która wiąże się z obydwoma receptorami kanabinoidowymi, dając efekt neuroprotekcyjny. Jednak niektóre metabolity cyjanidyny blokują receptory kanabinoidowe, co sugeruje, że jagody są regulatorami homeostatycznymi, które równoważą ton endokannabinoidowy.
 • Antocyjany nadają owocom purpurowe, czarne i niebieskie kolory. Poza cyjanidyną chemikalia takie jak peonidyna i delfinidyna wiążą się również z obydwoma receptorami kanabinoidowymi.
 • Auroglaucyna pochodząca z grzyba aspergillus wiąże się zarówno z receptorami kanabinoidowymi, jak i receptorami opioidowymi. Nie wiadomo, czy aktywuje lub hamuje receptory kanabinoidowe.

ANTAGONIŚCI CB1

Blokowanie aktywności CB1 okazało się obiecujące w kilku warunkach metabolicznych. Ziołowi i dietetyczni antagoniści CB1 mogą wywierać korzystny wpływ na jelita bez powodowania niepożądanych skutków ubocznych dla ośrodkowego układu nerwowego.

 • Wrzące liście herbaty wyciągają katechinę, flawanol, który może hamować sygnalizację receptora CB1i może regulować insulinę, cholesterol i ciśnienie krwi.
 • Marchew produkuje karotatoksynę. Jest to odwrotny agonista z CB1 , czyli będzie blokować nie tylko aktywność CB1 , ale zmniejszy sygnalizację CB1 poniżej normalnego poziomu.
 • Niektóre gatunki lukrecji tworzą niestety nazwany kwas 18β-glicyretynowy, który nadaje działanie przeciw otyłości poprzez zmniejszenie interakcji między endogennym anandamidem i CB1 .

WIĄZANIE RECEPTORA NIE-KANNABINOIDOWEGO

Działanie tych i innych związków roślinnych wykracza daleko poza klasyczny system endokannabinoidowy. Fitokannabinoidy i endokannabinoidy oddziałują bezpośrednio z kanałami jonowymi TRP i receptorami PPAR (na jądrze komórki), które modulują ekspresję genów. Receptory TRP i PPAR są również regulowane przez różne ziołowe substancje chemiczne.

 • Biała brzoza produkuje kwas betulinowy, który wiąże CB1 , CB2 i aktywuje receptory PPAR .
 • Amorfrutyna to kategoria cząsteczek CBG podobnych do syntetyzowanych przez liczne rośliny, w szczególności gatunki słonecznika z rodzaju Helichrysum. Niektóre amorfrutyny są agonistami PPARγ.

GATUNKI PAPRYKI

Piper, rodzaj zachodnioafrykańskiego pieprzu, może być jedną z najbardziej kannaimimetycznych rodzin dookoła, z licznymi gatunkami produkującymi modulatory kannabinoidowe.

„Rodzaj papryki z zachodnioafrykańskiego pieprzu, Piper, jest jedną z najbardziej kannaimimetycznych rodzin dookoła, z licznymi gatunkami produkującymi modulatory kanabinoidów”.

Czarny pieprz zawiera również piperynę, silny modulator receptora TRPV1 , który bierze udział w bólu i neurodegeneracji. Anandamid i CBD wiążą się również z TRPV1 .

Nie wszystkie zioła są bezpieczne, ale przynajmniej mają długą, udaną historię, a nowatorski rozwój farmaceutyczny doprowadził nas do ślepej uliczki nasilających się skutków ubocznych, oporności na antybiotyki i trudnych do zniesienia chorób. Gdy umieścimy Marihuanę z powrotem w panteonie ziół leczniczych, oddajemy cześć „surowym” roślinom, które przetrwały i leczyły ludzkość od niepamiętnych czasów.

Dodaj komentarz