Czy Medyczna Marihuana może pomóc w Anoreksji?

Każdy, kto lubi „przekąski”, musi wiedzieć, że marihuana może zwiększyć apetyt i poprawić smak potraw. Już samo to czyni możliwym do leczenia anoreksji. Badania pokazują również, że może pomóc zmniejszyć stres i złagodzić niezdrowe zachowania związane z zaburzeniami odżywiania.

W badaniu z 2013 r. Przeprowadzonym przez Centrum ds. Zaburzeń Odżywiania w Danii dwadzieścia cztery kobiety z ciężką jadłowstrętem psychicznym leczono dronabinolem, syntetyczną postacią THC w postaci tabletek. Wyniki pokazały, że uczestnicy badania przybrali na wadze. Jeszcze bardziej interesujące były wyniki inwentaryzacji zaburzeń odżywiania, która mierzy niezdrowe wzorce otaczające jedzenie.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety otrzymywały lepsze oceny zdrowia psychicznego, gdy przyjmowały THC niż w momencie rozpoczęcia próby lub przyjmowania placebo. Podczas czterech tygodni leczenia THC kobiety były mniej skłonne do bycia szczupłymi, bardziej pobłażliwe w swoich samodyscyplinarnych działaniach, lepiej regulujące na impulsy, bardziej zdolne do ufania innym ludziom i lepiej rozróżniające odczucia (takie jak głód lub pełnia ) w porównaniu do emocji (takich jak uczucie lęku przed jedzeniem). Bez wątpienia wszystkie te efekty pomogłyby ludziom przetrwać traumę i zrozumieć przyczyny.

Inne badanie wykazało, że pacjenci z chorobą Alzheimera w wieku powyżej sześćdziesięciu pięciu lat z anoreksją przybrali na wadze podczas leczenia dronabinolem, mimo że ich spożycie kalorii pozostało takie samo. Badacze zasugerowali, że może to być spowodowane tym, że zużywa się mniej energii na to, co nazywają „zaburzeniami zachowania”. Pacjenci odczuwali mniej lęku, nerwowości, paranoi i splątania – poświęcenie mniejszej ilości energii na te zachowania pozwoliło większej ilości kalorii na odżywianie ich ciała.

Rola układu endokannabinoidowego

Przeprowadzone badania wskazują na ważne wskazówki na temat tego, jak działają procesy psychiczne w zaburzeniach odżywiania, takich jak anoreksja i dlaczego konopie indyjskie mogą być możliwym rozwiązaniem.

Badania pokazują, że kobiety z anoreksją mają wyższe stężenie receptorów endokannabinoidowych w niektórych częściach mózgu niż zdrowe kobiety. Ten obszar mózgu jest bardziej aktywny u kobiet z anoreksją, co sugeruje, że zdrowy system endokannabinoidowy odgrywa rolę w głęboko zakorzenionych nawykach, osób walczących z anoreksją.

Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć skomplikowany związek układu endokannabinoidowego z zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja, ale badania te sugerują, że gdy układ endokannabinoidowy jest niezrównoważony, czerpiesz mniej radości z jedzenia i rozwijasz negatywne emocje i nawyki związane z jedzeniem. Sensowne jest zatem, że aktywacja tych regionów za pomocą konopi indyjskich może pomóc osobom z anoreksją zastąpić złe nawyki zdrowymi.

Co to oznacza dla konopi indyjskich w leczeniu anoreksji

Co możemy wyciągnąć z tych badań? Po pierwsze, marihuana może zwiększyć apetyt i sprawić, że jedzenie stanie się przyjemniejsze, zapewniając ostre leczenie komuś, kto ma niebezpiecznie niską wagę. Ale być może, co ważniejsze, pomaga również ustabilizować ogólne zdrowie psychiczne, zapewniając lepszą platformę do radzenia sobie z przeszłymi traumami, pokonywania psychologicznych pułapek zaburzeń odżywiania i umożliwiania wydajniejszej pracy składników odżywczych.

Dla kilku badanych pacjentów utrzymująca się trauma i reaktywne nawyki umysłowe nie zniknęły, gdy zachowali zdrową wagę. Nawet po tym, jak udało im się pokonać fizyczne objawy anoreksji, te stare myśli wciąż ich prześladowały. Dla takich ludzi konopie indyjskie mogą być potężnym narzędziem pomagającym radzić sobie z utrzymującą się traumą i przywracać równowagę w obszarach mózgu związanych z głęboko zakorzenionymi reaktywnymi nawykami żywieniowymi. Pomagając w uzyskaniu nowego spojrzenia na traumę z przeszłości i zmniejszając wynikający z tego stres emocjonalny i psychiczny, marihuana wykazuje ogromny potencjał, aby pomóc osobom cierpiącym na anoreksję w prowadzeniu zdrowszego stylu życia.

Zobacz również:

Autorzy: Psychedelic Times Staff

Dodaj komentarz