Neuralgia popółpaścowa

Neuralgia po przebytym półpaścu to trwały ból nerwowy w obszarze uprzednio dotkniętym półpaścem.

Szacuje się, że u co piątej osoby z półpaścem  wystąpi nerwoból poopryszczkowy. Osoby starsze są szczególnie zagrożone.

Wiele osób z neuralgią popółpaścową w pełni wyzdrowieje w ciągu roku. Ale objawy czasami trwają kilka lat lub mogą być trwałe.

Objawy nerwobólu po przebytym półpaścu

Głównym objawem nerwobólu po przebytym półpaścu jest przerywany lub ciągły ból nerwu w obszarze uprzednio dotkniętym półpaścem.

Ból został opisany jako płonący, kłujący, strzelający, obolały, pulsujący lub jak wstrząsy elektryczne.

W obszarze dotkniętym chorobą:

  • można czuć intensywnie  swędzenie
  • być bardziej wrażliwym na ból niż zwykle
  • czuć ból w wyniku czegoś, co normalnie nie boli, np. lekki dotyk lub chłodny powiew

Kiedy udać się do lekarza rodzinnego

Odwiedź swojego lekarza, jeśli cierpisz na ból po półpaścu. Może doradzić Ci w sprawie leczenia, lub przepisać leki, które można otrzymać tylko na receptę.

Zabiegi na nerwoból poopryszczkowy

Leki mogą złagodzić objawy nerwobólu po przebytym półpaścu, chociaż nie mogą całkowicie złagodzić bólu.

Szeroko dostępne środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol i ibuprofen, zazwyczaj nie pomagają, więc lekarz może przepisać inny rodzaj leku przeciwbólowego.

Niektóre leki stosowane w leczeniu  depresji działają również na ból nerwowy i są czasami stosowane w neuralgii po przebytym półpaścu.

Przyczyny nerwobólu po przebytym półpaścu

Wirus ospy wietrznej i półpaśca powoduje zarówno ospę wietrzną, jak  i półpasiec.

W neuralgii po przebytym półpaścu wirus powoduje zapalenie nerwów pod skórą dotkniętego obszaru. Neuralgia jest medycznym określeniem bólu wynikającego z zapalenia lub uszkodzenia nerwów.

Nie jest jasne, dlaczego u niektórych osób z półpaścem rozwija się nerwoból poopryszczkowy, ale wiek, ból we wczesnym stadium półpaśca i silny ból w trakcie epizodu półpaśca wiążą się ze zwiększonym ryzykiem choroby.

Zapobieganie nerwobólowi poopryszczkowemu

Nie ma określonego sposobu zapobiegania neuralgii po przebytym półpaścu. Ale jeśli półpasiec jest leczony wcześnie lekami przeciwwirusowymi, zmniejsza się ryzyko powikłań, takich jak nerwoból poopryszczkowy.

Jeśli wystąpią objawy, takie jak ból lub wysypka sugerujące półpasiec , należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym, aby omówić przyjmowanie leków przeciwwirusowych.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie, aby zmniejszyć dyskomfort nerwobólu po przebytym półpaścu. Leków można również użyć w celu złagodzenia bólu.

Samopomoc

Aby zmniejszyć ból i podrażnienie nerwobólu po przebytym półpaścu:

  • Noś wygodne ubranie – bawełniane lub jedwabne ubranie zwykle powoduje mniejsze podrażnienia
  • używaj zimnych okładów – niektórzy ludzie uważają, że chłodzenie zaatakowanego obszaru pomaga

Kremy i plastry

Twój lekarz rodzinny może przepisać specyfiki które zastosujesz bezpośrednio w bolesnym miejscu.

Plastry lidokainy

Plastry lidokainy to plastry, które zawierają znieczulenie miejscowe . Mogą być przydatne, gdy ból wpływa na aktywność podczas snu lub w ciągu dnia. Nie można ich używać dłużej niż 12 godzin na raz.

Krem z kapsaicyny

Kapsaicyna to substancja, która sprawia, że ​​papryczki chili są gorące. Uważa się, że działa na ból nerwów, powstrzymując nerwy przed wysyłaniem wiadomości o bólu do mózgu.

Twój lekarz rodzinny może przepisać kapsaicynę w postaci kremu o niskiej dawce. Stosujesz go na obszarze dotkniętym chorobą kilka razy dziennie, ale tylko wtedy, gdy wysypka się zagoi. Działa poprzez zmianę sposobu działania zakończeń nerwów.

W leczeniu nerwobólu po przebytym półpaścu można również stosować plastry o wysokiej mocy kapsaicyny. Są one dostępne w specjalistycznych klinikach przeciwbólowych i są stosowane jako pojedyncze leczenie w klinice lub w szpitalu. Skuteczne leczenie można powtórzyć, zwykle co kilka miesięcy, w zależności od tego, jak poprawiły się objawy.

Lek

Leki nie mogą całkowicie zatrzymać bólu, ale mogą pomóc go zmniejszyć. Może być konieczne wypróbowanie wielu różnych rodzajów leków, aby znaleźć ten, który najlepiej pasuje do Ciebie.

Powszechnie stosowane środki przeciwbólowe nie działają na nerwoból poopryszczkowy. Ale twój lekarz pierwszego kontaktu może zasugerować użycie  paracetamolu lub kombinacji paracetamolu i kodeiny początkowo, aby sprawdzić, czy ma to wpływ.

Niektóre leki stosowane w leczeniu  depresji działają również na ból nerwowy, dlatego zaleca się wypróbowanie jednego z nich.

Leki przeciwdepresyjne

Amitryptylina i duloksetyna są dwoma głównymi lekami przeciwdepresyjnymi przepisywanymi w neuralgii po przebytym półpaścu.

Zwykle zaczynasz od małej dawki, która może być zwiększona w zależności od korzyści i skutków ubocznych. Pełne efekty mogą potrwać kilka tygodni.

Częste działania niepożądane obejmują  suchość w ustach , zaparcia , zawroty głowy  i senność. Nie wszyscy mają skutki uboczne.

Jeśli te leki nadal nie pomagają po kilku tygodniach lub powodują znaczące skutki uboczne, dawkę należy stopniowo zmniejszać, aby zapobiec efektom odstawienia.

Leki przeciwdrgawkowe

Gabapentyna i pregabalina to dwa główne leki przeciwdrgawkowe przepisywane w neuralgii poopryszczkowej.

Podobnie jak leki przeciwdepresyjne stosowane w neuralgii po przebytym półpaścu, należy rozpoczynać od małej dawki, która stopniowo zwiększa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Zwykle muszą być również przyjmowane przez kilka tygodni, zanim zaczną obowiązywać.

Nie wszyscy mają skutki uboczne podczas przyjmowania gabapentyny i pregabaliny. Możliwe działania niepożądane mogą obejmować zawroty głowy, senność, słabą pamięć, zwiększony apetyt i przyrost masy ciała.

Jeśli te leki nadal nie pomagają po kilku tygodniach lub powodują znaczące działania niepożądane, dawkę należy stopniowo zmniejszać.

Inne zabiegi

Jeśli ból się pogorszy pomimo leczenia, możesz zostać skierowany do specjalistycznej kliniki bólu. Podczas oczekiwania na wizytę możesz otrzymać lek o nazwie tramadol .

Tramadol może uzależniać, jeśli jest przyjmowany przez dłuższy czas, dlatego powinien być przepisany na możliwie najkrótszy czas i zatrzymany, jeśli nie pomoże.

Jeśli inne leki nie pomogły, zalecane mogą być silniejsze środki przeciwbólowe, takie jak leki na bazie morfiny. Mogą one zostać przepisane przez lekarza rodzinnego, ale może być konieczne sprawdzenie przez specjalistę ds. bólu. Jeśli te leki nie pomogą, należy je odstawić

Życie z neuralgią po przebytym półpaścu

Życie z neuralgią po przebytym półpaścu może być bardzo trudne, ponieważ może wpływać na zdolność do wykonywania prostych codziennych czynności, takich jak ubieranie się i kąpiel. Może to również prowadzić do dalszych problemów, w tym skrajnego zmęczenia, trudności ze snem i  depresji .

Źródło:
https://www.nhs.uk/

Dodaj komentarz