Pokonaj migrenę!

Ból migrenowy w odróżnieniu od bólu głowy, który zdarza się każdemu jest bardzo silny, przewlekły i ma zwykle napadowy charakter. Ból ten może rozpoczynać się uczuciem nudności, zawrotami głowy lub nawet zaburzeniami słuchu i widzenia. Ataki migreny mogą trwać od 4 do 72 godzin.

Przyczyny migreny nie zostały do końca poznane, należy do nich nadmierne wydzielanie serotoniny – substancji zapewniającej napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. W warunkach naturalnej regulacji stężenia serotoniny dochodzi do gwałtownego rozkurczu tych naczyń. Mechanizm ten odpowiedzialny jest właśnie za uczucie bólu głowy. Poza bólem głowy chorego nękają często inne objawy.

W profilaktyce migreny należy pamiętać o roli czynników wywołujących nasilenie objawów migreny. Chorym zaleca się rezygnację ze spożywania czekolady i owoców cytrusowych. Stanowczo odradza się picie alkoholu oraz produktów zawierających kofeinę.
Ważne jest unikanie lub ograniczanie sytuacji stresujących lub mogących wywołać gwałtowne emocje. Szczególnie wrażliwi na bodźce dźwiękowe i świetlne muszą pogodzić się z rezygnacją z rozrywki w dyskotece lub na imprezach masowych, gdzie natężenie obu czynników jest ponadprzeciętne. Chory powinien dbać o ujednolicenie długości odpoczynku sennego we wszystkie dni tygodnia. Dysharmonia czasu aktywności i snu zależna od określonych okoliczności może skutkować zaostrzeniem objawów migrenowych. Pacjenci powinni pamiętać o ustabilizowaniu diety i rezygnacji z gwałtownych zmian nawyków żywieniowych. Ważne jest unikanie lub ograniczanie sytuacji stresujących lub mogących wywołać gwałtowne emocje. Szczególnie wrażliwi na bodźce dźwiękowe i świetlne muszą pogodzić się z rezygnacją z rozrywki w dyskotece lub na imprezach masowych, gdzie natężenie obu czynników jest ponadprzeciętne.

Objawy migreny

Napad bólu migrenowego może być poprzedzony tzw. objawami zwiastunowymi, pojawiającymi się kilka lub kilkanaście godzin wcześniej.

Objawy zwiastunowe migreny to:

  • zmiana nastroju,
  • zaburzenia uwagi i koncentracji,
  • czasem zaburzenia funkcji autonomicznych, takich jak temperatura ciała, potliwość.

Inną, niezwykle ważną dla rozpoznania choroby cechą jest występowanie objawów towarzyszących.

Objawy towarzyszące migreny to:

  • przede wszystkim nudności i wymioty,
  • nadwrażliwości na światło, dźwięki.

Nudności pojawiają się zwykle tuż po rozpoczęciu bólu. Mogą być niewielkie, i objawiać się jedynie niechęcią do przyjmowania pokarmów, lub bardzo nasilone, stanowiąc dolegliwość nie mniejszą niż ból.

Migreny nie widać. Jest ona jednak chorobą przewlekłą i nieuleczalną.
Jej główne objawy, czyli napady bólu, trwają od kilku do kilkudziesięciu godzin i najczęściej powracają w nieregularnych odstępach czasu. Chorzy mówią, że ból jest tak silny, iż czasem wymaga zwolnienia z pracy i zamknięcia się w ciszy i ciemności na kilka godzin.

Dodaj komentarz